Regiunile de sud și sud-est al Angliei sunt afectate de cele mai mari inundații din ultimii 20 de ani și au cunoscut cea mai ploioasă lună ianuarie din 1910 încoace, a indicat joi Met Office, serviciul britanic de meteorologie.
În sudul Angliei, din districtul East Devon până în Kent, cantitatea de precipitații căzută în ianuarie — 175,2 mm — a fost dublă față media obișnuită a lunii, ceea ce înseamnă depășirea recordului din ianuarie 1988 de 158,2 mm, a precizat Met Office.
Astfel, în această regiune se înregistrează deja cea mai umedă iarnă din 1995 — cu 369,7 mm de precipitații, aproape cât în două luni obișnuite de primăvară.
În același timp, în sud-vestul Angliei, la 28 ianuarie au fost înregistrați 222,6 mm de ploaie, adică a cincea lună ianuarie cea mai ploioasă cunoscută până acum, recordul datând din ianuarie 1948, cu 244,3 mm.
Precipitațiile abundente, asociate cu temperaturi mai ridicate decât de obicei — în medie de plus 1,2 grade Celsius — au generat cele mai importante inundații din ultimele două decenii. În zona de coastă Sommerset Levels, o suprafață de circa 11.500 de hectare a fost acoperită cu 65 milioane metri cubi de apă, determinând mobilizarea armatei pentru a ajunge în localitățile acoperite de ape.
Militarii au fost chemați să construiască diguri din saci de nisip și să contribuie la drenarea râurilor imediat ce apele se vor retrage. Ar putea fi de asemenea desfășurate vehicule amfibie.
Este de așteptat ca ploile să continue și vineri, cu niveluri estimate între 20 și 40 mm, în funcție de regiune. La sfârșitul săptămânii, vântul puternic ar putea determina valuri puternice pe coasta de vest a țării, mai avertizează meteorologii. În același timp, în regiuni din centrul Scoției și nordul Angliei sunt așteptate, vineri, căderi de zăpadă