PL va rămâne cu aceeaşi miniştri pe care i-a avut până acum, urmează să fie schimbat doar viceprim-ministrul, a anunţat preşedintele Partidului Liberal, Mihai Ghimpu în cadrul unei emisiuni TV, marţi, 11 ianuarie.
„Cei care au fost aceia şi rămân, în afară de o persoană. Miniştrii rămân, doar funcţia de vicepremier se va schimba. Încă nu am stabilit, dacă rămâne actualul sau va fi altul. Vom stabili prin consens cine va deţine această funcţie, iar acest lucru se va afla vineri”, a declarat Mihai Ghimpu.
Astfel, ministru al Transporturilor și Infrastructuri Drumurilor va rămâne Anatol Șalaru, ministru al Apărării – Vitalie Marinuța, ministrul Mediului - Gheorghe Șalaru iar ministru al Tineretului și Sportului – Ion Cebanu.
Potrivit liderului PL, membrii Alianţei s-au înţeles în privinţa ministerelor, care şi cui revine, însă referitor la funcţia de viceprim-ministru PLDM a venit cu o propunere şi ceilalţi au acceptat.
De menţionat că vineri, 14 ianuarie, în cadrul şedinţei Parlamentului, va fi aprobată componenţa membrilor Guvernului R. Moldova.