Partidul Democrat din Moldova (PDM) are propria fracţiune în Consiliul Municipal Comrat, decizia privind constituirea acesteia a fiind anunţată în cadrul şedinţei Consiliului din 4 decembrie, anunță Politik.md cu referire la un comunicat de presă al partidului.
Potrivit sursei, formarea fracţiunii a devenit posibilă după aderarea Mişcării obşteşti „Noua Găgăuzia” la Partidul Democrat, iar din aceasta vor face parte 18 consilieri municipali din 27, susţinuţi în alegerile locale din 2011 de către Mişcarea „Noua Găgăuzie”, precum şi consilierii aleşi pe lista PDM.
Preşedinte al fracţiunii PDM a fost ales Victor Vasioglo, vicepreşedinte – Gheorghii Mitioglo, iar secretar – Ecaterina Bessarab.
În acest mod, PDM deţine funcţiile de preşedinte şi vicepreşedinte a Consiliului, dar şi a 5 comisii municipale din 6.
Victor Vasioglo a menţionat în cadrul şedinţei, că noua fracţiune şi-a propus drept scop implementarea în practică a scopurilor şi ideilor PDM, dar şi să activeze în binele locuitorilor municipiului Comrat.