Protejarea spațiului informațional autohton ar trebui să devină o prioritate a actualei guvernări. De această părere este fosta deputată în Parlamentul Republicii Moldova, Angela Aramă, comunică Politik.md.
Potrivit deputatei, în contextul situației tensionate din regiune, problema este una extrem de acută, iar soluționarea ei depinde doar de prezența voinței politice.
”Posturile rusești de televiziune, retransmise pe teritoriul Republicii Moldova, pot fi contracarate prin faptul că ele contravin mai multor articole din Codul Audiovizualului, care ne vorbesc despre principiile de comunicare. Acolo scrie foarte clar că nu se permite nici un fel de discriminare rasială sau etnică sau manipulare prin procedee tehnice. Până la urmă canalele rusești asta și fac, când recurg la discriminare și manipulare, cel puțin în ceea ce privește Ucraina”, afirmă Angela Aramă.
Declarația a fost făcută în cadrul unui club de presă organizat de Centrul pentru Jurnalism Independent.