Un minor în vârstă de 16 ani, originar din raionul Nisporeni a fost reținut pentru că a furat trei unităţi de transport din sectorul Buiucani al capitalei, transmite Politik.md.
Prima unitate de transport de model „Vaz” a fost furată din curtea unui bloc de locuit din sectorul Buiucani, pe care intenţiona să o vândă la fier uzat, însă a fost procurată de un bărbat la preţul de 2 mii lei. Celelalte două automobile de modelele ”Vaz” şi ”Suzuki” au fost deteriorate în timp ce se deplasa spre Nisporeni. Acesta le-a abandonat la marginea carosabilului.
Despre infracțiunile comise de minor au fost informați părinţii acestuia, după care au fost inițiate trei cauze penale pentru furt şi răpire de automobile.
Anterior, minorul a fost judecat condiţionat pentru infracţiuni similare înregistrate pe teritoriul raionului Nisporeni. Dacă instanţa de judecată îl va recunoaşte vinovat de cele incriminate, minorul riscă până la 3 ani de închisoare sau  amendă de până la 20 de mii de lei.
Vezi aici

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE