O sală de fitness a fost deschisă miercuri, 29 decembrie  pentru ofiţerii şi salariaţii civili din cadrul Ministerului Apărării al Republicii Moldova. „Sunt fericit că putem inaugura sala de fitness chiar în ajunul sărbătorilor de iarnă. Am avut nevoie de acest proiect pentru că militarii Armatei Naţionale trebuie să aibă grijă de corpul şi spiritul lor în mod special. Toată investiţia a fost realizată din surse extrabugetare, iar în viitorul apropiat vom procura un lot nou de echipament performant”, a spus Vitalie Marinuţa, Ministrul Apărării, care a adăugat că investiţia se ridică la circa 700 mii lei.  
Sala de fitness a fost inaugurată pe teritoriul ministerului într-un spaţiu care a stat în paragină circa 20 de ani. După renovare şi recondiţionare se pune la dispoziţie o sală de forţă, vestiare, duşuri şi WC-uri separate pentru bărbaţi şi femei, o saună şi un spaţiu pentru convorbiri. La sala de fitness vor putea merge, pe lângă salariaţii civili şi militari, şi membrii lor de familie.
Cu suprafaţa totală de circa 260 de metri pătraţi, sala de fitness pune la dispoziţia publicului circa 20 de aparate. Doritorii de a face sport vor fi îndrumaţi de un instructor specializat, iar programul de funcţionare va fi întocmit de luni pînă duminică.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE