De la începutul anului, 41 unități de transport, reutilate ilegal, au fost depistate în punctele de trecere a frontierei. Ultimele două cazuri de acest gen au fost înregistrate astăzi, 16 mai, în punctul de trecere Palanca, informează Politik.md.
În ambele cazuri e vorba de doi moldoveni întorși din drum, deoarece conduceau mijloace de transport reutilate, fără autorizaţie. Mai mult, unul din ei nu deţinea nici licență de transport al pasagerilor.
În primul caz e un șofer, care conducea un microbuz cu ruta Ștefan Vodă -Moscova. Acesta a suplimentat locurile pentru pasageri, din 7 - în 9 locuri, fără autorizaţia organelor competente. Bărbatul nu a putut prezenta nici carnetul foii de parcurs, nici licența pentru transportarea pasagerilor.
Acelaşi tertip, reutilarea ilegală a maşinii, a fost folosit și de un alt moldovean. Acesta conducea un Mercedes 318 CDI, cu numere de înmatriculare Ştefan Vodă. În cadrul cercetărilor, şoferul a recunoscut că a încălcat legea, explicând că este o modalitate de a-și mări veniturile.
Ambele cazuri au fost transmise Inspectoratului de Poliţie Ştefan-Vodă, unde urmează a fi investigate toate circumstanțele producerii infracțiunii.
Menționăm, că cele mai întâlnite tertipuri la care apelează conducătorii auto sunt suplimentarea numărului de locuri și montarea ilegală a sistemelor de alimentare cu gaz lichefiat. În anul 2013 au fost documentate 147 de cazuri de reutilare ilegală. 

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE