Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a aprobat vineri, 29 noiembrie, noi tarife pentru furnizarea gazelor naturale. Potrivit hotărârii, populația va plăti 15,5 lei pentru metrul cub sau cu aproape 3,4 lei mai mult față de tariful actual de 12,15 lei, fără TVA. Cu tot cu TVA, tariful va ajunge la 16,74 lei pentru metrul cub.
Ditectorul ANRE, Alexei Taran a menționat că decizia a fost adoptată ca urmare a creșterii semnificative a prețurilor de achiziție a gazelor naturale pe piețele internaționale.Totodată furnizorul a invocat și devierile financiare dar și costurile de transport
„În ultimele luni, piețele internaționale de gaze naturale au înregistrat o creștere accelerată a prețurilor, mai ales în noiembrie 2024, când cotațiile TTF au crescut cu peste 25%. Finalizarea procesului de achiziție pentru anul 2024 de către SA Moldovagaz a confirmat un preț mediu anual de achiziție semnificativ mai mare decât cel inclus în actualele prețuri. Acest lucru impune o ajustare urgentă a prețurilor reglementate pentru a reflecta costurile reale de achiziție și pentru a asigura viabilitatea financiară a furnizorului cu obligația de serviciu public. Tergiversarea ajustării prețurilor ar duce inevitabil la acumularea de pierderi financiare majore pentru furnizorul cu obligația de serviciu public, ceea ce poate afecta capacitatea acestuia de a-și onora obligațiile contractuale. În lunile critice de iarnă, acest risc poate compromite securitatea aprovizionării cu gaze naturale”, a menționat Taran
Potrivit „Moldovagaz”, necesitatea majorării tarifelor a apărut după ce prețul de achiziție a crescut cu 31,3 la sută în raport cu indicatorul prognozat, inclus în prețurile reglementate în vigoare din 3 mai 2024, iar costurile transportului au crescut cu 21,6 la sută.
De asemenea, furnizorul anunță că au crescut cu 1,8 la sută costurile serviciilor de distribuție, din cauza majorării volumelor, iar costurile de furnizare s-au majorat cu 2,6 la sută, din cauza revizuirii. Un alt factor care a determinat necesitatea majorării tarifului este apariția unor devieri financiare de 217 milioane de lei.
„Moldovagaz” a solicitat majorarea cu 33 la sută, până la 16,17 lei, fără TVA, a tarifului pentru consumatori casnici sau cu 4 lei mai mult față de cel actual.
Hotărârea intră în vigoare din 1 decembrie.


