Președintele României, Klaus Iohannis, a venit cu un mesaj pentru guvernarea de la Chișinău, căreia îi transmite ca să se angajeze plenar în implementarea reformelor. În mesajul său, Iohannis, scrie că în același timo, România rămâne în continuare alături de Republica Moldova, pe care dorește să o sprijine în parcursul european.
„Este necesară însă o angajare serioasă a Guvernului de la Chișinău în planul reformelor, garantării statului de drept, progreselor economice și implementării angajamentelor europene. Acest lucru i l-am transmis astăzi și premierului moldovean Pavel Filip, la întâlnirea pe care am avut-o la Palatul Cotroceni. Doar prin reforme ferme și duse până la capăt, noul Cabinet poate reda Republicii Moldova stabilitatea politică și economică, iar moldovenilor sentimentul de siguranță că există un Guvern care lucrează pentru oameni”, a afirmat șeful statului român.
Astăzi el a avut o întrevedere cu premierul de la Chișinău, Pavel Filip. Cei doi demnitari au discutat despre situația din țara noastră. Premierul moldovean și-a exprimat recunoștința pentru mesajele de susţinere şi încurajare primite din partea autorităților române, menţionând că acestea sunt extrem de importante pentru depăşirea crizei social-politice şi economice din Republica Moldova. Pavel Filip a declarat că fără sprijinul României şi al altor parteneri externi de dezvoltare vor fi dificil de atins obiectivele prioritare ale Executivului de la Chişinău.
 
 

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE