Fostul premier, Ion Sturza trage un semnal de alarmă în privința atacurilor politice care s-au multiplicat în ultima perioadă între primarul Chișinăului Ion Ceban și partidul de guvernământ, PAS. Sturza spune că, „Chișinăul s-a transformat într-un câmp al bătăliilor geopolitice”, iar din acest considerent au de pierdut cetățenii. Fostul premier îi critică atât pe guvernanți pentru faptul că nu cooperează cu primăria Chișinău dar și pe primarul Ion Ceban, care „ nu are calități de manager de anvergura unui oraș ca Chișinăul, că echipa lui yes man e foarte slabă și lipsită de inițiativă”.

„(...)O  banală zăpadă a demonstrat cu prisosință că nu are calități de manager de anvergura unui oraș ca Chișinăul, că echipa lui yes man e foarte slabă și lipsită de inițiativă. Închipuiți-vă ce se va întâmpla cu orașul în viitor, fără o viziune clară de dezvoltare, fără proiecte de infrastructură, drumuri, canalizare, aprovizionare cu apă, căldură, salubrizare... Evident că serviciile orășenești sunt subdimensionate, nu au suficientă tehnică, oameni. E și asta o tactică, mă rog. Băgăm bani pentru o zăpadă zdravănă, “apocaliptică” sau ne orientăm la „temperatura” medie pe „spital”.(...)

Dar…

Chișinăul nu este al lui Iv. Ceban!

Chișinăul, în primul rând, este al locuitorilor. Ar fi de preferat mai puține comentarii și mai mult dat cu lopata. Aceasta se referă și la agenții economici care încă „sărbătoresc”.

Chișinăul este al guvernului. În asemenea cazuri se mobilizează resurse, tehnică, oameni de oriunde se poate. Se instaurează starea de necesitate, dacă e cazul. Chișinăul este al TUTUROR consilierilor municipali, care în loc de bătălii (pseudopolitice) și declarații bombastice ar trebui să se preocupe de interesele și bună funcționare a orașului. Sa fim sinceri, Chișinăul s-a transformat într-un câmp al bătăliilor geopolitice. Guvernul va bloca orice inițiativă sau  investiție care va veni de la Iv. Ceban. Consilierii PAS vor spune „niet” la toate. Același lucru se va întâmpla la Bălți, Orhei, Găgăuzia și alte localități unde nu vor ca “noi”.

Eu sper ca cineva să aibă maturitatea unui om de stat și să spună: „Nu, așa nu e bine”! Toți suntem cetățenii acestei țări. Ne place sau nu, evident că nouă nu ne place, avem de-a face cu alegerea acestor cetățeni. Trebuie, suntem obligați să colaborăm pe agenda cetățenilor.

Sănătate și lopată ușoară să aveți!”a scris Ion Sturza

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE