Candidatul propus de către democrați, Igor Corman a fost ales de către majoritatea deputaților în funcția de speaker al Legislativului, anunță Politik.md. Comisia specială pentru numirea președintelui Parlamentului a anunțat că pentru acesta au votat 58 de deputați, asta în timp ce contracandidatul său, comunistul Sergiu Stati a întrunit doar 31 de voturi ale legiuitorilor.„În total au fost elaborate 111 buletine, dintre care 22 au fost declarate nevalabile, deoarece au votat 89 deputați. Deci, conform procedurii, declarăm că Igor Corman a fost ales în calitate de președinte al Parlamentului”, a declarat Stoianoglo.

