Lupu nici în vacanţă nu poate sta liniştit şi continuă să fie obsedat de funcţia de preşedinte cu orice preţ. Astfel a reacționat prim-ministrul Vlad Filat la declarațiile făcute de Marian Lupu pentru ziarul „Timpul", precum că intenţia liberal democraților de a modifica acordul AIE seamănă cu tentative de intimidare care urmăresc scopuri străine alianței.
„E timpul să vorbim despre ce fel de preşedinte are nevoie Republica Moldova ", a mai spus Filat. Potrivit lui, realitatea poate impune şi modificarea unui accord care vizaeză constituirea unei alianţe. “Ne pierdem în declaraţii sterile şi visuri care pentru unii devin din ce în ce mai irealizabile”, a replicat prim-ministrul.
În ceea ce privește reforma constituțională, premierul a declarat că PLDM va acționa în strictă conformitate cu legea și nu va participa la aventura de a modifica Constituția RM prin lege organică.
 
 

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE