Premierul Vlad Filat a declarat miercuri că nu a ascultat convorbirile telefonice ale căror interceptări au fost publicate luni în presă, dar susţine că a dat doar indicaţii legale.
Filat a declarat că nu a ascultat şi nici nu are de gând să asculte discuţiile sale telefonice cu şeful inspectoratului fiscal, Nicolae Vicol, dar a declarat că la baza indicaţiilor pe care le dă ”sunt analize, sunt calcule, pentru ca să intervin într-un fel sau altul”.
Chiar dacă a lăsat să se înţeleagă că nu exclude ca aceste convorbiri să fi fost trucate, premierul a recunoscut, pe de altă parte, că acestea ar fi putut avea loc, menţionând că nu este normal când premierul este interceptat.