Viceprim-ministrul pentru reintegrare, Eugen Carpov, s-a întîlnit, ieri, cu reprezentantul special al Federaţiei Ruse pentru reglementarea transnistreană, Serghei Gubarev. Cei doi oficiali au discutat despre mai multe aspect ce țin de pregătirile pentru următoarea rundă de negocieri în formatul „5+2".
Ei au făcut un schimb de opinii cu privire la situaţia economică, socială şi politică din regiunea transnistreană, la evoluţiile recente în dosarul transnistrean şi perspectivele acestuia. De asemenea, a fost discutat şi despre contextul actual al procesului de negocieri în formatul "5+2" pentru reglementarea conflictului transnistrean.
În acest sens, viceprim-ministrul Eugen Carpov a trecut în revistă ultimele evoluţii pozitive în dialogul dintre Chişinău şi Tiraspol, menţionând în special reluarea transportului feroviar de mărfuri prin regiunea transnistreană, organizarea odihnei pentru copii în taberele de vară de pe ambele maluri ale Nistrului, instituirea regimului de liberă circulaţie în perioada sărbătorilor pascale etc.
Carpov s-a declarat optimist că vor fi identificate şi în continuare soluţii pentru problemele cotidiene ale oamenilor de pe cele două maluri, iar conferinţa privind „Promovarea măsurilor de consolidare a încrederii în procesul de reglementare a conflictului transnistrean" ce se va desfăşura în luna iunie în Germania, va fi un bun prilej pentru a intensifica activitatea grupurilor sectoriale de lucru.
La rândul său, reprezentantul special al Rusiei în problematica transnistreană, Serghei Gubarev, a reiterat interesul Moscovei pentru a menţine activ dialogul politic cu Chişinăul în dosarul transnistrean.