Primarul capitalei, vicepreședinte al Partidului Liberal, Dorin Chirtoacă, a făcut o declarație scandaloasă și descalificantă în direct la televiziunea N4, scrie curaj.tv citat de către Politik.md. Sursa a postat și o secvență din cadrul emisiunii, în care Dorin Chirtoacă afirmă că PL (sau actuala guvernare) ar putea să falsifice rezultatele alegerilor ca să aibă majoritate parlamentară.
„O să rotunjim cifrele, dar ceva o să mișcăm. Dacă nu merge, falsificăm undeva alegerile da tot adăugăm un procent- două. Să știți că noi nu alergăm după procente, cât o să vrea omul… știți cum e. Orice partid politic vrea să ajungă la putere. De preferință, partidele doresc să ajungă le putere de unele singure. 50% - asta este regula pentru democrație, pentru a putea guverna. Dar o să ne luăm o scară și toți o să intrăm la Parlament. Dacă nu o să intrăm pe ușă, o să intrăm pe fereastră”, a declarat în mod ironic edilul.
Menționăm, că odată cu formarea Coaliției pentru Guvernare Pro-Europeană, Partidul Liberal a fost exclus de la guvernare, trecând astfel în opoziție. Următoarele alegeri parlamentare sunt preconizate pentru anul 2014.