Republica Moldova își propune să devină membră a UE până în anul 2030, chiar dacă nu se va reuși integrarea teritorială a țării, a declarat Maia Sandu la New York pentru presa străină.

„Am discutat cu UE că trebuie să ne axăm pe reforme și desigur să încercăm să soluționăm conflictul. În cel mai bun scenariu, ar trebui să putem să devenim membră a UE în calitate de stat reintegrat. Însă nu a existat o discuție despre faptul că dacă nu există o soluție a conflictului transnistrean – nu există posibilitate de integrare europeană. Credem că atunci când Ucraina va câștiga războiul ar putea fi o oportunitate geopolitică de soluționare a conflictului. Dar condiția este să fie soluționat pe cale pașnică. Între timp, ne pregătim de această oportunitate geopolitică”, a spus SanduO oportunitate geopolitică pentru rezovarea conflictului transnitrean ar fi atunci când Ucraina ar câștiga războiul împotriva Rusiei. Declarațiile îi aparțin președintei Maiei Sandu, într-un interviu pentru France 24.„

În același context, fiind întrebată de către jurnalistul France 24 dacă are în agendă subiectul aderării Republicii Moldova la NATO, președinta a remarcat că țara noastră are o bună cooperare cu NATO încă din primele zile ale războiului, mai ales pe sectorul de apărare. Mai mult, șefa statului a subliniat faptul că Republica Moldova, potrivit Constituției, este un stat neutru, iar aderarea la NATO ar trebui decisă de cetățeni.

„Avem o bună cooperare cu NATO. Nu a început ieri, a început acum mulți ani și prețuim această cooperare. NATO ne ajută la întărirea capacității noastre de a apăra Moldova. În același timp, avem prevederea neutralității în constituție și majoritatea moldovenilor încă cred că constituția nu trebuie schimbată”, a menționat Maia Sandu.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE