Cotaţia ţiţeiului a ajuns miercuri la cel mai scăzut nivel din ultimii trei ani, războaiele comerciale declanşate de preşedintele Donald Trump afectând perspectivele de pe piaţa petrolului, într-un moment în care Organizaţia Ţărilor Exportatoare de Petrol şi aliaţii (OPEC+) sugerează că este pregătită să majoreze producţia, notează Bloomberg

La bursa ICE Futures, cotaţia barilului de petrol Brent din Marea Nordului a scăzut cu 3,8%, tranzacţionându-se sub 69 de dolari şi atingând cel mai redus nivel din decembrie 2021.

La bursa New York Mercantile Exchange (Nymex), cotaţia barilului de petrol ‘light sweet crude’ a scăzut cu 4,5%, aproape de 55 de dolari, şi atingând cel mai redus nivel din mai 2023.

Măsurile comerciale anunţate de Trump ameninţă să reducă cererea globală de energie şi producţia de ţiţei. Pe partea de aprovizionare, OPEC+ vrea să meargă înainte cu programata majorare a producţiei, iar în SUA stocurile interne au crescut săptămâna trecută, sporind aşteptările privind existenţa unui excedent.

De la mijlocul lunii ianuarie, când politicile SUA au provocat temeri privind multiple războaie comerciale, cotaţia ţiţeiului este în scădere.

Conform calendarului iniţial, de la 1 aprilie producţia OPEC+ urma să fie majorată cu 120.000 barili pe zi (bpd).

Trump a cerut Organizaţiei Ţărilor Exportatoare de Petrol (OPEC) „să reducă preţul petrolului”, reluând o solicitare din primul său mandat. La 70 de dolari pe baril, preţul rămâne prea scăzut pentru multe state membre OPEC care au nevoie de bani pentru a-şi acoperi cheltuielile guvernamentale.

De asemenea, organizaţia cu sediul la Viena a avertizat asupra pericolelor provocate de taxele vamale americane, care „sporesc incertitudinile de pe pieţe, ceea ce poate duce la dezechilibre între cerere şi ofertă, generând mai multă volatilitate”.

Odată cu scăderea Brent, și petrolul rusesc Urals s-a ieftinit și el semnificativ. Săptămâna trecută, prețul său a coborât la 57,97 dolari pe baril în portul baltic Primorsk și la 58,32 dolari în portul Novorossiisk – cele mai scăzute valori din septembrie 2023. Aceste prețuri sunt deja sub plafonul de 60 de dolari pe baril impus de statele occidentale pentru a limita veniturile petroliere ale Rusiei.

Pe lângă scăderea prețurilor, exportatorii ruși sunt afectați și de creșterea costurilor de transport. După ce administrația Biden a impus, pe 10 ianuarie, sancțiuni împotriva a peste 180 de tancuri petroliere, dar și asupra companiilor Gazprom Neft și Surgutneftegaz, cheltuielile pentru transportul petrolului rusesc au crescut considerabil.

Conform Argus Media, costul transportului unui milion de barili de Urals din Novorossiisk către vestul Indiei a crescut la 7,9 milioane de dolari – cel mai ridicat nivel din aprilie 2023. Spre comparație, la sfârșitul anului 2024, această rută costa doar 5,6 milioane de dolari. Mai mult, transportul petrolului rusesc este acum de peste două ori mai scump decât cel al petrolului non-rusesc pe aceeași rută, ceea ce reduce și mai mult competitivitatea Moscovei pe piața globală.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE