Republica Moldova şi statul Carolina de Nord din SUA au semnat miercuri, 20 ianuarie un Memorandum de Cooperare pentru următorii cinci ani. Evenimentul a avut loc în cadrul vizitei pe care Prim-ministrul Vlad Filat o întreprinde în aceste zile în SUA. Din partea Republicii Moldova Memorandumul a fost semnat de către Vlad Filat, iar din partea statului Carolina de Nord de către Vice-guvernatorul Walter P. Dalton.
Memorandumul prevede cooperarea pe multiple planuri în beneficiul ambelor părţi, inclusiv schimbul de experienţă în domenii precum educaţia, comerţul sau buna guvernare.
La eveniment au mai participat Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al SUA în Republica Moldova Asif J.Chaudhry, colaboratori ai Consulatului Republicii Moldova din Carolina de Nord, reprezentanţii diasporei moldoveneşti şi persoane implicate în parteneriatul bilateral.
Premierul Vlad Filat a exprimat gratitudine statului Carolina de Nord pentru susţinerea acordată Republicii Moldova, iar Ambasadorul a menţionat că SUA va susţine şi în continuare Republica Moldova în procesul de atingere a obiectivelor pe care şi le-a propus, menţionând că aportul statului Carolina de Nord este foarte important în acest sens.           
Acesta este al treilea Memorandum de cooperare dintre Republica Moldova şi Carolina de Nord. Primul Memorandum a fost semnat în anul 1999, dar cooperarea dintre Republica Moldova şi Carolina de Nord a început în 1994.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE