Administratorul unei firme a fost condamnat la 4 ani închisoare şi luat sub strajă din sala de judecată, la pronunţarea sentintei. Verdictul a fost dictat după ce Procuratura Anticorupţie a demonstrat vinovăţia acestuia de dobândirea unui credit, luat de la BEM prin înşelăciune.
Potrivit sursei agora.md este vorba despre administratorul firmei „Proacvacom”, Denis Ureche, pe care procurorii l-au învinuit că a prezentat la SA „Banca de Economii” (BEM) trei rapoarte de evaluare a mai multor terenuri, în baza cărora, în luna octombrie 2011, instituţia financiară i-a eliberat un credit de 1,7 milioane euro.
Ulterior, în cadrul acţiunilor de urmărire penală, procurorii au dispus efectuarea expertizelor care au concluzionat că actele prezentate de inculpat erau false. De asemenea, inculpatul a fost obligat să restituie suma prejudiciului cauzat prin infracţiune. Sentinţa este cu drept de atac în modul stabilit de lege.
Anul trecut, Denis Ureche, s-a plâns în cadrul unei conferințe de presă că a fost înșelat de către „niște parteneri de afaceri”, care l-au numit pe un cetățean Alexei Crăciun în calitate de administrator al firmei „Proacvacom”, dar și al firmei „Alexus Plus”, care a mai luat de la BEM 1,2 mln de euro. Între timp, Alexei Crăciun a decedat, iar firma a fost administrată de către Denis Ureche.
„Această persoană a fost făcută proprietar al acestor 2 companii în rezultatul falsificării unui dosar civil. În consecință, Alexei Crăciun a fost numit administrator și fondator al celor două companii care au luat în total 2,9 mil de euro credite de la BEM. Nu înțeleg cum Alexei Crăciun a devenit proprietar al acestor două companii, pentru că din spusele rudelor lui, el nu avea bani nici măcar de țigări, fiind și o persoană care iubea să consume alcool”, a spus Ureche în cadrul conferinței.
Reporterul Politik.md a verificat datele acestei companii și într-adevăr pe site-ul oficial al Camerei Înregistrării de Stat, în calitate de administrator al companiei SRL „Proacvacom” figurează numele lui Alexei Crăciun, deși omul a decedat de mai bine de un an.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE