Comisia de la Veneţia insistă asupra dizolvării Parlamentului şi organizării alegerilor anticipate, a declarat ministrul Justiţiei Alexandru Tănase care a luat parte la discuţiile purtate la Strasbourg, alături de preşedintele interimar Mihai Ghimpu, miercuri, 5 mai.
Totuşi, o decizie finală în acest sens va fi luată la Chişinău. „Comisia de la Veneţia este o autoritate din cadrul Consiliului Europei, recomandările acesteia sunt incontestabile pentru orice stat membru al CoE, Republica Moldova nu este o excepţie”, a mai spus Alexandru Tănase, citat de Info-Prim Neo.
Delegaţia R. Moldova a prezentat atât viziunea Alianţei pentru Integrarea Europeană, cât şi a fracţiunii comuniste cu privire la modificare a art 78 din Constituţie.
În timp ce AIE a propus alegerea preşedintelui în mod direct de către cetăţeni, PCRM pledează pentru alegerea preşedintelui în Parlament, în trei tururi.