Primarul general de Chișinău, Dorin Chirtoacă, a venit cu un mesaj înflăcărat astăzi, 14 octombrie, în fața mulțimii. Acesta a condamnat regimul președintelui rus, Vladimir Putin, pe care îl acuză de faptul că ar fi provocat războiul din Ucraina, anunță Politik.md.
Discursul a fost expus în cadrul ceremoniei de semnare a Acordului de înfrățire între orașele Chișinău și Cernăuți, prin care cei doi primari își doresc să elaboreze proiecte comune, din fonduri europene.
În contextul situației critice din Ucraina, edilul de Chișinău se declară solidar cu poporul ucrainean și a condamnat regimul Putin, pentru intervențiile sale în zona de conflict. „Vin cu o adresare pentru pace. Ucraina astăzi trece prin cea mai grea cumpănă. Și nu doar Ucraina, dar și noi toți, cu dvs. Nu ne-am închipuit că în apropiere de noi ar putea izbucni un război, dar s-a întâmplat. Trebuie să fim alături de frații noștri din Ucraina, pentru că ei lupta pentru libertatea lor, dar prin aceasta ei luptă și pentru libertatea noastră, a celor din Moldova. Dacă ei vor reuși să-și câștige libertatea și independența, cu siguranță acest lucru va deveni posibil și pentru noi.
Îmi este mare durerea, faptul că Kremlinul, în special președintele Putin, și-a permis să ridice mâna asupra fraților de sânge, asupra Ucrainei. Așa cum spunea ieri dl primar, când am discutat cu el - nu au o problemă dânșii cu limba rusă și cu poporul rus, ci au o problemă cu această persoană, Vladimir Putin. Dacă ne uităm în ultimii zeci de ani, doar Uniunea Europeană a fost în stare să ne asigure pacea și securitatea. Nu a fost nici un război pe teritoriul UE, spre deosebire de Uniunea Sovietică și acum Uniunea Vamală, care din păcate a semănat numai război în ultimii ani.
Prin aceasta se poate spune că Rusia a ridicat mâna asupra propriei mame, pentru că rădăcinile Rusiei se găsesc la Kiev, în Rusia Kieveană, așa cum ținem minte noi. Mai devreme sau mai târziu acestea vor fi pedepsite, dar trebuie să trecem peste aceste cumpene și trebuie să fim alături”, a subliniat Chirtoacă.
Ulterior, edilul de Chișinău și cel de Cernăuți au semnat un Acord de înfrățire. Cu această ocazie, primarul de Cernăuți i-a felicitat pe toți chișinăuienii și a subliniat că integrarea europeană pentru cele două țări este nu doar datoria conducătorilor, ci în primul rând a societății civile, a reprezentanților orașelor și raioanelor. „Noul acord semnat ne va ajuta să devenim o parte a tarilor libere, europene. Chișinăuienilor le doresc multă pace, un cer senin și bunăstare”, a specificat Olexei Kaspruk.
În semn de profund respect, Dorin Chirtoacă i-a înmânat omologului său un CD cu piese dedicate orașului Chișinău, printre care și imnul capitalei interpretat de renumita Sofia Rotaru, originară chiar din Cernăuți. De asemenea, edilul capitalei i-a transmis primarului de Cernăuți un set de sticle cu vin moldovenesc și o carte improvizată, în care se aflau câteva sticle cu vin select. 

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE