Un supraveghetor al serviciului regim şi supraveghere al Penitenciarului nr. 17 - Rezina este învinuit de corupere pasivă, informează Serviciul de presă al Procuraturii Generale.
Potrivit Procuraturii anticorupţie, la începutul lunii martie curent supraveghetorul penitenciarului a pretins de la un deţinut o mie de lei pentru a permite introducerea şi transmiterea ilegală a două telefoane mobile. Acesta a fost reţinut în flagrant delict imediat după primirea sumei pretinse de la  rudele deţinutului.
La faza de urmărire penală, supraveghetorul a fost eliberat din funcţia deţinută.
Procurorii au finalizat urmărirea penală pe acest caz şi au expediat cauza penală în instanţa de judecată pentru examinare în fond.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE