US Open 2023 a început azi la New York, iar organizatorii au publicat pe rețelele de socializare un top al jucătorilor care au cele mai mari șanse să câștige titlul la ediția din acest an. Dacă pe tabloul masculin nu sunt surprize atât de mari, la feminin există un top care stârnește reacții contradictorii din partea fanilor sportului alb.
La masculin, cele mai mari șanse de câștig le are Novak Djokovic, sârbul fiind urma de Carlos Alcaraz. Liderul din ATP ar avea un traseu virtual ceva mai dificil decât sârbul, motiv pentru care Nole a fost poziționat pe primul loc. Cei doi sunt urmați de Jannik Sinner, Daniil Medvedev și Frances Tiafoe.

La feminin, deja, după prima rundă consemnăm eliminarea Mariei Sakkari cap de serie numărul 8. Este al treilea Grand Slam consecutiv pe care îl părăsește după primul tur. Potrivit inteligenței artificiale, Coco Gauff ar avea cele mai mari șanse să se impună anul acesta la US Open, ceea ce ar reprezenta pentru americani o mare bucurie. Pe locul secund nu regăsim niciuna dintre jucătoarele aflate pe locul 1 sau 2 WTA, ci pe Ons Jabeur, finalista de anul trecut. Pet rei de abia e liderul din WTA, Iga Swiatek, poloneza fiind urmată de Jessica Pegula și Elena Rybakina, iar Sabalenka fiind lăsată pe dinafară.
