Conform normelor de securitate, în timpul lucrărilor de testare este necesar ca sistemul de consum al energiei termice (agent termic şi apă caldă) să fie deconectat total şi sigur de la reţelele termice. Proprietarii încăperilor subterane, în care există reţele termice sau care se află în apropiere, trebuie să ia măsuri de precauţie în caz de deteriorare a reţelelor.
De asemenea, SA „Termocom” informează că sunt posibile defecţiuni ale ţevilor subterane cu reacţii termice prin expansiunea la suprafaţă a apei calde în apropiere de străzi, curţi şi în subsolurile blocurilor locative.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE