În context, liderul PD a propus şi începerea discuţiilor pentru a pune bazele proceselor post-electorale, având în vedere extinderea AIE la nivelul 1 şi 2 al administraţiilor locale din toată ţara.
Potrivit lui Lupu, „doar în acest mod putem să omogenizăm puterea centrală şi cea locală, creând cele mai favorabile condiţii pentru conlucrarea dintre toate nivelurile administraţiei de stat”.
„Acelaşi lucru ar fi bine să-l înţeleagă şi cei care încă mai sunt păcăliţi de comunişti, dar, mai ales, cei care iau decizia de vot în ultimele zile: dacă aşteptaţi politici de susţinere din partea statului, este fără perspectivă să susţineţi Opoziţia, sau să staţi acasă”, a punctat preşedintele PDM.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE