Carburanţii continuă să se scumpească. Agenţia Naţională pentru Reglementare în Energetică a afişat preţuri noi. Astfel, benzina astăzi va costa cu 16 bani, iar motorina cu 13 bani per litru mai mult decât în ziua de ieri.

Potrivit Agenţiei Naţionale pentru Reglementare în Energetică, astăzi, benzina cu cifra octanică A 95 va costa 31 de lei şi 31 de bani, iar un litru de motorină va costa cu 13 bani mai mult şi va fi comercializat cu până la 27 de lei 42-i de bani.

Prețurile maxime de comercializare cu amănuntul a produselor petroliere principale de tip standard se stabilesc de către Agenția Naționala pentru Reglementare în Energetică în baza Metodologiei de calcul și aplicare a prețurilor la produsele petroliere și sunt calculate reieșind din următoarele:
PL - valoarea medie a cotațiilor medii Platts pentru 14 zile anterioare zilei efectuării calculului;
CV - rata oficială medie de schimb a monede inaționale în raport cu dolarul SUA pentru 14 zile anterioare zilei efectuării calculului;
MC - marja comercială specifică; AC și TVA cota accizelor și taxa pe valoarea dăugată aplicate în conformitate cu Codul Fiscal al Republicii Moldova.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE