Ne-am axat asupra mecanismelor şi instrumentelor de guvernare. Declaraţia aparţine liderului PD Marian Lupu, lansată marţi, 7 decembrie, după întâlnirea cu liderii PCRM.
Marian Lupu a subliniat că principiile democratice de integrare Europeană sunt valori comune ale ambelor formaţiuni. Lupu a declarat că s-a discutat despre dezvoltarea societăţii şi reformele care trebuie întreprinse, despre principiile democratice ale politicii externe şi integrare Europeană.
“Ne-am axat asupra mecanismelor şi instrumentelor de guvernare. Vor avea loc discuţii şi cu PLDM, dacă va veni o invitaţie oficială şi vom discuta foarte insistent cu ei. Nu ne interesează cine şi pe ce fotoliu se aşează, ci ne dorim un parteneriat real, nu doar unul declarat”, a expus Marian Lupu.
Lupu mai spune că vor avea loc discuţii şi cu PLDM, dacă va veni o invitaţie oficială şi vom discuta foarte insistent cu ei.
La rândul său, liderul PCRM, Vladimir Voronin susţine că şi-ar dori ca cele două partide, PD şi PCRM să-şi unească forţele.
“Au fost nişte discuţii, nişte prime consultaţii. Noi dorim să ne unim forţele pentru a depăşi criza politică creată. Nu s-a discutat despre oferta PLDM. Ca să discuţi ofertele, trebuie să ai bază, adică mai multe voturi. Chiar dacă facem alianţă cu PD, nu ne ajung voturi, dar nici alianţei nu îi ajung. Noi nu vedem alianţă cu PLDM, după declaraţiile care au fost făcute de Vlad Filat”, a menţionat preşedintele PCRM.
Discuţiile au avut loc fără divergenţe datorită apropierii platformelor electorale, susţin liderii ambelor formaţiuni.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE