Pe pagina oficială a fostului premier, Vlad Filat, a fost postat un nou mesaj. De această dată se face referință la dezvăluirile promise, care ar arunca în aer clasa politică. Totuși, Filat spune că le va face publice doar cu anumite condiții, și anume - în cadrul unui proces public, precum și în faţa unor procurori integri şi devotaţi legii.
În mesaj se neagă faptul că fostul premier ar avea vreo tangent cu furtul miliardului și că de vină ar fi persoanele din instituțiile publice, care au acționat într-un anumit mod sau din contra - au manifestat lipsă de acțiune. El dă vina pe cei de la conducerea BEM, Unibank și Banca Socială, care au luat decizii în acest sens.
Iată ce scrie pe pagina lui Vlad Filat:

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE