Fostul premier al R. Moldova, Ion Sturza, vine cu un sfat pentru membrii Guvernului Filip. Fostul demnitar scrie că unii dintre ei ar fi bine să se teamă de investigațiile jurnaliștilor, care scot la iveală multe fărădelegi.
Iată ce scrie ex-demnitarul:
Nu vă cunosc personal pe mulți dintre voi. Vreau însă să cred că sunteți persoane integre și buni profesioniști.
Sunt sigur, cunoașteți că e bine să fiți foarte atenți la investigațiile jurnalistice, în special la cele realizate de RISE...
Poate nu știți, RISE este o comunitate de jurnaliști din Republica Moldova și România foarte respectată și, da, de temut! Mulți politicieni și funcționari transpiră când aud de ei! Eu unul nu am auzit cineva să fi reușit să conteste investigațiile RISE.
Avalanșa de materiale ce vin spre membrii Guvernului ar trebui să vă alarmeze. Nu e o glumă.
Ați semnat și o declarație de integritate, deși în miez de noapte, și nu varianta propusă de ONG-uri. Sunteți pasibili și de răspundere penală. Astăzi răspunderea penală pentru aceasta pare simbolică. Dar cine știe ce se poate întâmpla în viitor, sunteți tineri.
Atenție!, dacă vă știți cu probleme de integritate, e timpul să o ștergeți rapid din gară. Succese!