De la începutul căderii ninsorilor în mun. Chişinău numărul pacienţilor, traumaţi în stradă, a constituit 259 de persoane. Dintre ele 37 au beneficiat de asistenţă medicală spitalicească. 
Medicii traumatologi recomandă tuturor cetățenilor să se abţină în aceste zile de la călătorii prin oraş, în special, persoanele în etate, care au o capacitate redusă de reacţie la eventualele riscuri din spaţiul public.
Dacă s-a întâmplat, că aţi căzut jos şi simţiţi dureri grave în porţiunile de corp vătămate (fracturate), rugaţi trecătorii să apeleze medicii de urgenţă. Nu întreprindeţi nimic de sine-stător până la sosirea ambulanţei. Orice mişcare în plus ar putea agrava şi mai mult starea de sănătate.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE