Preşedintele Parlamentului, Andrian Candu, este de părere că cele trei bănci: BEM, Banca Socială și Unibank - trebuie lichidate. Și asta pentru că statul nu este un gestionar bun al pachetului de acțiuni ale sale, scrie IPN.
Opinia a fost exprimată în cadrul emisiunii „Replica” de la postul TV Prime, anunță Politik.md. Președintele Parlamentului s-a referit la cazul Băncii de Economii, unde statul deținea cota majoritară. „Nu cred în prosperitatea bancară condusă de către stat. Statul este un manager foarte prost, un administrator prost. Implicarea anumitor funcţionari de stat în managementul băncii provoacă conflicte de interese”, susține Candu.
El a precizat că fraudele trebuie investigate, iar cei responsabili - traşi la răspundere, cu recuperarea daunelor provocate. „În situaţia în care BNM a concluzionat că trebuie să retragă licenţele celor două bănci, consider că este o decizie profesionistă. Ce ţine de BEM, discuţii au fost diverse: au fost și la nivel de specialişti, şi la nivel de politicieni. Unii sunt de părerea că banca ar trebui capitalizată”, a mai adăugat speakerul.
De aceeași părere este și guvernatorul Băncii Naționale, Dorin Drăguțanu, care a explicat că decizia finală o va lua Guvernul, în perioada noiembrie-decembrie, când va expira moratoriul instituit asupra celor 3 instituţii financiare.
Guvernatorul BNM a mai adăugat că Banca de Economii ar putea fi recapitalizată, deoarece este o bancă sistemică, iar aceasta ar costa 13,5 miliarde de lei, în timp ce lichidarea Băncii Sociale şi Unibank ne-ar costa mult mai ieftin.