Luptătorul de stil liber Mihail Sava (categoria de greutate de până la 65 de kilograme) este primul emisar al țării noastre care a urcat pe podiumul de premiere al Mondialului de seniori din Tașkent (8-14 septembrie).
De remarcat că, la 61 de kilograme au evoluat doi sportivi moldoveni… dar pentru țări diferite. Ion Guidea, reprezentând România a pierdut în lupta de debut. Iar Andrei Perpeliță putea fi al doilea medaliat al țării noastre, dar a pierdut în disputa pentru locul 3, de la cubanezul Yowlis Bone.
O situație aproape similară a fost și în cea mai ușoară categorie de greutate (57 kg). Atât Ilie Chirtoacă, precum și Ghenadie Tulbea (care în prezent evoluează pentru statul Monaco), au pierdut în primele lupte disputate și au părăsit turneul.

