publika.mdȘeful Inspectoratului General al Poliției (IGP), Ion Bodrug, este suspectat de Comisia Națională de Integritate (CNI) că ar fi trișat la declararea veniturilor. Potrivit rezultatelor controlului din oficiu, Bodrug nu ar fi declarat un venit de puțin peste 12 mii lei, comunică Politik.md.
Chiar și așa, după ce data trecută a fost amânată examinarea dosarului, membrii CNI nu au reușit nici astăzi să ia o decizie în ceea ce îl privește pe funcționar. În timp ce doi dintre cei patru membri prezenți la ședință au votat pentru constatarea încălcării regimului juiridic de declarare a veniturilor și proprietăților – alți doi au dispus retrocedarea dosarului în direcția ce a efectuat controlul, pentru ajustări.
În cadrul aceleiași ședințe membrii s-au găsit în imposibilitatea adoptării unei decizii și în cazul dosarului fostului șef de stat, Valdimir Voronin. Ca și în situația șefului IGP părerile s-au împărțit în mod egal între a clasa dosarul sau al remite Procuraturii Generale pentru investigații ulterioare.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE