Interesant este faptul că pentru candidatura sa toți membrii Consiliului au votat unanim. La fel și pentru candidatul la funcția de vicepreședinte al Consiliulu Băncii, care a fost numit Ivan Ursu. Consiliul Băncii a mai decis ca în calitate de vicepreşedinte al Băncii să fie numit Constantin Paladi, cu aprobarea ulterioară de către Banca Naţională a Moldovei.
În același timp, a fost aprobată cererea de demisie a lui Ivan Crivceanschi din funcția de președinte al Băncii de Economii, în legătură cu transferul la alt loc de muncă. Interimatul va fi asigurat de vicepreședintele, Viorel Bîrca, care de peste 10 ani a activat în sfera bancară și nemijlocit în cadrul Băncii de Economii.
În conformitate cu Legea privind societăţile pe acţiuni şi Statutul Băncii de Economii S.A. – Consiliul Băncii este organul de conducere, care reprezintă interesele acţionarilor în perioada dintre adunările generale ale acţionarilor şi în limitele atribuţiilor sale, exercită conducerea generală şi supraveghează activitatea Băncii.