Directorul unui ONG din capitală a fost reținut pentru șantaj. Bărbatul, în vârstă de 41 de ani a fost reținut ieri, 30 mai, de ofiţerii Inspectoratului Naţional Investigaţii, în momentul primirii a 30 000 de lei.

Potrivit IGP, bărbatul a fost încătușat pentru că îl șantaja pe un angajat al ÎS ”Calea Ferată” care a declarat poliției, că o persoană îl ameninţă cu răspîndirea unor ştiri defăimătoare despre el şi sub un pretext inventat estorcă de la el 2000 de euro.
Pe acest caz a fost iniţiată o urmărire penală, pentru şantaj şi estorcare de bani. Bărbatul riscă privaţiune de libertate de la 6 la 10 ani cu amendă în marime de până la 40 mii lei.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE