Noul Cabinet de Miniștri își va depune jurământul,astăzi 31 mai, în fața Corpului Legislativ, anunță Politik.md. Ceremonia va începe la ora 14.00 și se va desfășura la Reşedinţa prezidenţială din  str. Nicolae Iorga.
După votul de încredere acordat noului Guvern, Președintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti, a salutat formarea unei majorități parlamentare, alegerea speakerului și vicepreședinților. Potrivit șefului statului, alegerea Guvernului este singura opțiune pentru a continua procesul de integrare europeană.
Amintim, că ieri, în cadrul ședinței plenare, care a durat aproape până la miezul nopții, deputații au reușit să aleagă președintele Parlamentului, vicepreședinții, dar și componența nominală a Executivului. 

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE