Un locuitor al municipiului Bălţi a fost condamnat recent pentru cauzarea vătămărilor grave şi medii.
Procuratura mun. Bălţi informează că primul incident a avut loc în august 2011, în ograda casei victimei.
Inculpatul, care şi-a ispăşit anterior pedeapsa în acelaşi penitenciar cu amicul său, fiind în stare de ebrietate, s-au luat la ceartă. Apoi, învinuitul și-a înjunghiat amicul de două ori cu cuţitul în spate, cauzîndu-i vătămări grave. Victima a supravieţuit.
Tot el, în luna iulie a anului 2012, în urma unui conflict iscat în stradă l-a maltratat pe un bărbat, cauzîndu-i vătămări medii.
Bărbatul a fost condamnat la 5 ani şi 3 luni de închisoare.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE