Fermierii din raionul Fălești susțin că grâul primit drept ajutor din partea fermierilor români a fost repartizat de autorități pe criterii politice, anunță Politik.md cu referire la PublikaTV.

Potrivit sursei, mai mulți fermieri din satele Scumpia, Năvârneț și Glinjeni au depus plângeri la Procuratura raională. Ei învinuiesc autoritățile locale că nu au acordat grâu fermierilor, ci persoanelor care nu dețin terenuri agricole.
 
„Secetă a fost şi la noi şi la ei. Toţi spun că s-a împărţit după linie de partid, că s-a dat la simpatizanţii PLDM”, a menţionat un fermier local.
 
Şeful Direcţiei supraveghere fitosanitară şi control semincer a raionului Făleşti recunoaşte că este membru PLDM, dar neagă faptul că ar fi ţinut cont de criteriul politic atunci când a repartizat ajutorul.
 
„Procuratura a făcut interpelări la Ministerul Agriculturii. Urmează să primim răspuns şi, ulterior, să decidem referitor la legalitatea şi obiectivitatea acordării acestui ajutor umanitar”, a declarat procurorul raionului Făleşti, Ghenadie Guriţanu.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE