Cabinetul de miniștri a ținut un minut de reculegere în memoria scriitorului, poetului, dramaturgului Aureliu Busuioc. Propunerea a venit din partea primului ministru astăzi, 10 octombrie, în cadrul ședinței Executivului.

Potrivit lui Vlad Filat, scriitorul și editorialistul Aureliu Busuioc a fost o figură unică pentru țară. „Un intelectual model de verticalitate și cred că pe viitor va avea și alți urmași. Eu personal am avut marea cinste să discut cu el în ultima perioadă, propun ca în amintirea marelui om să păstrăm un minut de reculegere”, a menționat Vlad Filat.
 
Premierul a mai venit și cu mustrare către ministrul Culturii, Boris Focșa, solcitând ca să nu se mai întâmple ca să fie date aprecieri oamenilor de cultură numai când aceștia pleacă. „Să vedem ce putem face acum, când ei mai sunt în viață”, a mai spus Filat.
 

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE