Cel puţin 119 persoane au murit în Coreea de Nord în urma inundaţiilor şi alunecărilor de teren provocate de ploi violente în iulie, a anunţat miercuri agenţia oficială KCNA, în timp ce Crucea Roşie a raportat o nevoie urgentă de ajutor pentru victimele acestor intemperii, scrie Agerpres.ro.
KCNA a anunţat că 31 de persoane au murit şi 16 persoane erau date dispărute în urma alunecărilor de teren şi din cauza fulgerului duminică şi luni.
Un bilanţ precedent al agenţiei oficiale nord-coreene din weekendul trecut era de 88 de morţi între 18 şi 24 iulie în grave inundaţii ce au distrus peste 30.000 de hectare de culturi de cereale.
Peste 21.000 de persoane au rămas fără adăpost după ultimele inundaţii, ridicând la 84.000 numărul lor total de la începutul inundaţiilor pe 18 iulie, potrivit KCNA.
O echipă a Crucii Roşii a vizitat provinciile Phenian de Nord şi de Sud din vestul ţării pentru a evalua pagubele, a declarat Francis Markus, purtător de cuvânt al Federaţiei Internaţionale a Crucii Roşii şi Semilunii Roşii la Beijing, anunţând o nevoie urgentă de apă potabilă, alimente şi medicamente.
Reprezentanţi ai Naţiunilor Unite au vizitat de asemenea zonele afectate pentru a evalua situaţia.
"Într-o zonă urbană, aproximativ jumătate din case au fost distruse sau au suferit pagube... sistemul de aprovizionare cu apă potabilă este grav avariat" în unele locuri, a precizat Markus pentru AFP.
ONU a estimat în noiembrie anul trecut că trei milioane de nord-coreeni, la o populaţie de 24 de milioane, au nevoie de ajutor alimentar de urgenţă.
Ţara suferă de penurie alimentară cronică şi defrişările sălbatice au lăsat terenul vulnerabil la inundaţii.
Potrivit unui înalt responsabil al guvernului sud-coreean citat de agenţia sud-coreeană Yonhap, Nordul a desfăşurat în zonele cel mai grav afectate elicoptere de luptă, de obicei staţionate în apropiere de frontiera cu Sudul, un semn pentru el al importanţei devastării suferite.
În februarie, Statele Unite au oferit 240.000 de tone de produse alimentare Coreii de Nord în schimbul unui moratoriu asupra programului ei nuclear şi balistic. Dar Washingtonul şi-a retras oferta după ce Phenianul a efectuat un test de lansare a unei rachete în aprilie.