Președinta Comisiei Electorale Centrale, Angelica Caraman, susține că regulile campaniilor electorale trebuie unificate între mediul offline și cel online, pentru a asigura condiții egale tuturor concurenților electorali.
Caraman afirmă că, la fel cum televiziunile sunt supuse unor reguli stricte privind timpii de antenă și dezbaterile electorale, aceleași principii ar trebui aplicate și în spațiul digital.
„Trebuie să avem aceleași reguli pentru campania electorală în online, exact ca la televiziune. Vorbim despre condiții egale pentru toți competitorii”, a declarat aceasta la Realitatea TV
Șefa CEC avertizează că lipsa reglementării spațiului online creează dezechilibre majore, întrucât unii candidați evită dezbaterile TV și preferă mediul online, unde pot comunica fără constrângeri clare.
„Dacă nu există reguli clare, candidații vor evita dezbaterile televizate și vor merge exclusiv în online”, a explicat Caraman.
Oficialul a precizat că Republica Moldova analizează implementarea prevederilor europene din Actul Serviciilor Digitale, care vizează inclusiv publicitatea online, protecția datelor și utilizarea inteligenței artificiale în context electoral.
Potrivit acesteia, CEC lucrează împreună cu alte instituții la un pachet de propuneri pentru reglementarea spațiului digital și la dezvoltarea unor mecanisme de monitorizare a campaniilor online, cu sprijinul unor instrumente tehnologice specializate.
„Este o muncă complexă, iar monitorizarea online nu se poate face manual”, a precizat Angelica Caraman.


