Procuratura UTA Găgăuzia, procuraturile din Ceadîr-Lunga, Comrat şi Vulcăneşti vor fuziona într-o singură procuratură: Procuratura UTA Găgăuzia. Această prevedere se conţine în noua Lege cu privire la Procuratură şi va intra în vigoare pe 1 august a acestui an, după operarea modificărilor în legislaţia conexă, care reglementează activitatea Procuraturii, precum şi ajustarea actelor normative departamentale la prevederile noii legi.
Legea a fost adoptată în lectură finală în februarie curent. Astfel, procuraturile sectoarelor Botanica, Buiucani, Centru, Ciocana şi Rîşcani şi Procuratura municipiului Chişinău vor fuziona într-o singură procuratură – Procuratura municipiului Chişinău.
Potrivit Procurorului General interimar, Eduard Harunjen, schimbările care urmează a fi puse în aplicare, derivă din angajamentele de reformare instituţională şi vor consolida capacităţile instituţionale, vor optimiza procesele interne de lucru şi, respectiv, vor eficientiza managementul resurselor umane.
O prevedere a Legii cu privire la Procuratură statuează că, la data intrării în vigoare a noii legi, Procuraturile de nivelul Curţilor de apel (Chişinău, Cahul, Bender şi Bălţi), procuraturile militare (Chişinău, Bălţi şi Cahul), precum şi Procuratura de transport îşi vor înceta activitatea. Procurorilor din cadrul acestor procuraturi le va fi propus transferul la alte procuraturi teritoriale sau specializate, în funcţiile vacante de procurori, cu excepţia celor de procuror-şef. Indiferent de faza procesuală la care s-a ajuns în instrumentarea dosarului, cauzele penale, civile şi contravenţionale, precum şi alte documente aflate în executare la procuraturile lichidate vor fi repartizate, conform principiului teritorialităţii şi competenţei pentru continuarea procedurilor în conformitate cu legislaţia în vigoare.
De notat că, în afară de Procuratura Generală, în prezent, în Republica Moldova îşi desfăşoară activitatea încă 54 de procuraturi. 

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE