Un bărbat de 52 ani, din raionul Briceni, a fost reţinut pentru tâlhărie. Acesta a ameninţat şi atacat vânzătoarea unui magazin de unde a sustras circa 4 mii 400 de lei, relatează Politik.md.
Atacul a avut loc la un magazin alimentar de pe strada Uzinelor din sectorul Ciocana.
Suspectul s-a asigurat din timp că în magazin nu vor fi clienţi care vor opune rezistenţă. După care a intrat şi a cerut vânzătoarei să-i dea mobilul pentru ca să telefoneze un prieten. Când victima de 34 ani şi-a scos telefonul mobil, individul a atacat-o cu o sticlă din plastic învelită într-o bucată de stofă care imita forma unui pistol. Bănuitul a ameninţat vânzătoarea, a sustras din aparatul de casă bănii şi a fugit de la faţa locului.
Suspectul a mai fost condamnat pentru tâlhărie. Dacă va fi găsit vinovat, bărbatul riscă de la 5 până la 8 ani de închisoare.