Serviciul VamalInspectorii vamali responsabili de verificarea coletelor și scrisorilor trimise prin poștă au depistat într-o scrisoare recomandată mai multe obiecte de cult, camuflate în vederea expedierii frauduloase, comunică Politik.md.
În acest caz scrisoarea era transmisă, conform declarației de însoțire, de către un locuitor al municipiului Chișinău în adresa unei persoane stabilite în Letonia. Conform verificărilor operative a fost stabilit că așa persoană nu există, iar pe declarație de către expeditor au fost indicate date greșite. În plic a fost organizat un locaș special, adaptat pentru dosirea icoanelor și expedierea frauduloasă a acestora.
Icoanele au fost depistate ca rezultat al controlului vamal, folosind mijlocul tehnic special nedestructiv și anume aparatul cu raze ”X-Ray Rapiscan”.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE