(video) Oficial erau proprietari ai unei saune, neoficial – traficanți de minori
octombrie 29, 2015
Proprietarii unei saune din oraşul Ungheni, cu vârstele de 35 şi, rspectiv, 57 de ani, au fost reţinuţi de poliţie pentru 30 de zile. Aceştia, sunt suspectaţi că au recrutaut şi exploatat sexual cinci tinere din diferite localităţi ale ţării, printre care şi două minore, comunică Politik.md.
Fetele proveneau din familii social vulnerabile, o parte dintre ele locuiau în acea saună. „Afacerea” era pusă pe roate de circa doi ani. În urma investigaţiilor s-a stabilit că fiecare client achita 500 de lei pentru o oră de saună, iar suplimentar li se puneau la dispoziţie tinere care ofereau servicii sexuale. Ca urmare a percheziţiei în saună, poliţiştii au depistat trei bărbaţi ce beneficiau de serviciile sexuale a trei tinere, două dintre care erau minore de 16 ani.
În acest caz au fost iniţiate două cauze penale privind proxenetismul şi traficul de copii. Conform legislaţiei în vigoare, persoanele culpabile riscă închisoare de la 15 pînă la 20 ani sau detenţie pe viaţă.