Ministrul Justiției, Vladimir Cebotari, susține că el și instituția pe care o reprezintă are o opinie morală separate față de condamnarea orfanei cu cinci copii de la Strășeni, informează Politik.md.
Mesajul a fost plasat pe pagina demnitarului de pe o rețea de socializare.
„În pofida faptului că nu obișnuiesc să îmi fac publică activitatea mea și cu atât mai mult viața personală, situația unei mame a cinci copii din rn. Strășeni care a fost supusă actului de justiție și în raport cu care eu și instituția pe care o reprezint avem o opinie morală separată, mă simt nevoit să lansez această punte de dialog, care să îmi permită să informez și să reacționez prompt referitor la situațiile de importanță majoră pentru societate dar și să mențin un dialog consistent cu cei în serviciul căruia mă aflu – cetățenii Republicii Moldova”, se menționează în comunicat.
Declarația vine în contextul în care ieri, 21 ianuarie, Victoria Pruteanu, o tânără orfană din Strășeni a fost condamnată la închisoare pentru violență în familie. Aceasta și-a înjunghiat soțul care o bătea, fapt la care autoritățile nu au reacționat efficient desi aceasta a semnalat abuzurile în repetate rânduri.
Nici reacția internauților nu s-a lăsat așteptată. În mai puțin de 24 de ore, în susținerea Victoriei au fost adunate câteva mii de semnături. O puteți susține pe Victoria subsemnând una din cele două petiții online, aici: https://goo.gl/K3WbLu
http://goo.gl/RSWoHc