simbolCirculaţia trenului de pe linia Moscova-Chişinău a fost sistată după ce autorităţile au primit un apel, prin care se anunţa că trenul este minat, anunţă Politik.md cu referire la PublikaTV.
Potrivit sursei, trenul staţionează în prezent la la Vălcineţ, Ocniţa, iar pasagerii au fost cazaţi în gară. Purtătorul de cuvânt al ministrului de Interne, Eugeniu Onică, numărul de telefon de pe care a fost anunţată alerta cu bombă este înregistrat în străinătate.
„Apelul a parvenit în jur de ora 5 dimineaţa şi a fost recepţionat de către Servicul de grăniceri al Ucrainei.Serviciul geniştilor a plecat demult la faţa locului şi urmează să examineze dacă este sau nu instalat un dispozitiv explozibil. Trenul nu poate să plece atâta timp cât nu va fi verificat. Dupa aceasta îşi va continua drumul mai departe", a declarat Eugeniu Onică.
În prezent, cazul este investigat. 

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE