Liderul PSRM, Igor Dodon a declarat astăzi, 4 septembrie, că este sceptic privind inițiativa comuniștilor de a organiza un Referendum, prin care să întrebe populația dacă este de accord ca R. Moldova să adere la Uniunea Rusia-Belarus-Kazahstan.

Potrivit lui, atât timp cât cei din Alianță sunt la guvernare, această idee nu are success. „Atât timp cât în R. Moldova există o majoritate parlamentară, care susține un alt vector de orientare externă, acest mesaj nu va avea succes. Dacă va fi totuși convocată această ședință, socialiștii vor și vor susține acest proces de integrare în Uniunea Vamală”, a declarat Dodon.

Menționăm, că ieri, Partidul Comuniștilor din Moldova au venit cu un mesaj, prin care solicit convocarea de urgență a Parlamentului și includerea în ordinea de zi a subiectului ce ține de aderarea R. Moldova la Uniunea Vamală Rusia-Belarus-Kazahstan.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE