După ce a fost deconectată apa caldă de la începutul lunii iulie curent, aceasta va reveni săptămâna viitoare, anunță Politik.md. Acest lucru a fost confirmat de către reprezentantul „Termoelectrica”, Iurie Razlovan, în cadrul şedinţei operative a serviciilor Primăriei Chișinău, desfășurată astăzi.
Potrivit funcționarului, acest lucru va fi posibil odată cu finalizarea tuturor lucrărilor de reparație și verificări ale sistemelor de rețea. „Săptămâna trecută am umplut rețelele magistrale în proporție de 95%. În esență suntem gata să pornim un bloc energetic. Mâine el va fi pornit și în 24 de ore va ajunge la o temperatură normală, eu sper că săptămâna ce vine vom avea o temperatura normală pentru a furniza apa caldă menajeră”, a specificat Razlovan.
Menționăm, că livrarea apei calde a fost sistată pe 5 iulie curent. Aceste deconectări se fac în fiecare an, pentru a efectua lucrări de reparaţie şi de profilaxie a reţelelelor inginereşti.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE