Restaurantul, unde s-au produs mai multe intoxicații ale nuntașilor, activează și în continuare. Astfel că în această sâmbătă, 7 septembrie, au fost înregistrate 3 victime noi ale intoxicării cu produse alimentare, anunță Politik.md.
În acest sens, directorul general al Direcției Sănătate din cadrul municipiului Chișinău, Mihai Moldovanu, a declarat astăzi, 9 septembrie, după ședința operativă a serviciilor primăriei, că de vină sunt funcționarii de la Centrul municipal de Sănătate Publică, pentru faptul că nu și-au făcut bine datoria. 
„Colegii de la Centrul municipal de Sănătate Publică trebuie să se autosesizeze. Ei spun că au sistat activitatea restaurantului, dar ce fel de prescripție a fost făcută, dacă acest restaurant activează în continuare?”, se indignează Mihai Moldovanu.
Funcționarul a subliniat că, pe acest caz, cei vinovați vor fi trași la răspundere. „Avem instituții, care trebuie să intervină  și acest local trebuie să fie închis, chiar și cu intervenția poliției. Mie mi se pare că Centrul de Sănătate Publică nu a intervenit cum se cade, probabil au fost careva înțelegeri că: „de data asta vă iertăm, dar mai mult să nu se repete”. Dar vedeți că s-a întâmplat și a doua oară, mai ales că suntem în perioada nunților și cumătriilor”, a mai spus directorul de Sănătate.
Oficialul a menționat, că este vorba despre  restaurantul „Golden Nica”, unde s-au înregistrat cazuri de intoxicație în masă. Primul caz a avut loc pe 31 august, cind au fost internate 15 persoane, iar în urma cazului de sâmbătă, au fost internați 3 pacienți, chiar dacă adresările au fost mai multe, ceilalți refuzând spitalizarea.
Scandalul a luat amploare, după ce un bărbat,originar din Ungheni,a murit în urma intoxicației de la o nuntă. Ulterior, restauantul a fost închis, însă  administraţia a ignorat interdicţia autorităţilor, organizând și alte nunţi. Potrivit șefului secţiei Centrului de Sănătate Publică, Vasile Sohoţchi, documentele adunate pe marginea acestor cazuri vor fi prezentate procurorilor.

URMĂREȘTE POLITIK.MD PE